سگ نژاد اشپیتز

سگ نژاد اشپیتز

همه چیز در مورد سگ نژاد اشپیتز

همه چیز در مورد نژاد معروف اشپیتز  (اشپیتز ژاپنی، اشپیتز پامر،خصوصیات، تربیت)

اشپیتز نام خانواده یا گروهی از سگ‌هاست که یک سری ویژگی‌های خاص دارن که این ویژگی‌ها بین چندین و چند نژاد از سگ‌ها می‌تونه دیده بشه.

جالب شد نه؟ پس در قدم اول یاد گرفتیم که ترکیب «نژاد اشپیتز» یه ترکیب اشتباه هست. با یه مثال کمی واضح‌ترش می‌کنم؛ سگ نژاد آکیتا جز گونه‌ی اشپیتز هست همونطور که سگ‌های نژاد چاوچاو، اشپیتز ژاپنی، هاسکی و پامرانین هم جز همین گونه هستن. خب شاید براتون سوال شده باشه که با این همه تفاوت ظاهری بین این نژادها، چطوری می‌تونن جز یه گونه باشن و اصلا چطور می‌تونیم تشخیص بدیم که کدوم نژاد‌ها اشپیتز محسوب می‌شن، بیایید باهم در موردشون بیشتر یاد بگیریم.

تاریخچه سگ‌های اشپیتز

منشاء و خاستگاه اصلی اشپیتزها مشخص نیست اما اکثر اشپیتزهای امروزی از نواحی قطبی یا سیبری آمده‌اند. به نظر بعضی از متخصصین، نژاد اشپیتز اصیل  از جفتگیری گله‌های سگ‌ وحشی و گرگ‌ها به وجود اومدن. سگ spi z با زندگی در منطقه‌های سردسیری خیلی خوب منطبق می‌شن چون اصولا محل زندگیشون سیبری و مناطق سرد بوده.

خصوصیات سگ‌ نژاد اشپیتز

ویژ‌گی‌های فیزیکی اشپیتزها

با اینکه اشپیتز طیف بزرگی از سگ‌ها با نژادهای مختلف رو شامل می‌شه ولی همه در یک چیز مشترک هستن و اون شباهتشون به گرگ‌ها هست این شباهت‌ها شامل:

طول عمر سگ اشپیتز

گفتیم که اشپیتز نام گروهی از سگ‌هاست و به همین دلیل هم طول عمر به نوع نژادش ربط داره. اما به طور کلی سگ‌های اشپیتز بین ۱۰ تا ۱۴ سال عمر می‌کنن. البته برخی نژادها مثل اشپیتز هندی تا ۱۶ سال هم عمر می‌کنه.

همونطوری که بالاتر دیدیم سایز‌های مختلفی مثل سگ‌ های عروسکی یا خیلی کوچولو مثل اشپیتز ژاپنی و پامرانین تا سگ‌های کاری بزرگ مثل سگ‌ چاو چاو جز این گونه می‌تونن باشن.

خلق و خو و مشخصات سگ اشپیتز

سگ‌های اشپیتز اعتماد به نفس خیلی بالایی دارن، پس اگه با این صحنه مواجه شدین که اشپیتز دو وجبی و کوچولوتون داره به یه سگی که ۳ برابر خودش جثه داره واق واق می‌کنه و خط و نشون می‌کشه خیلی تعجب نکین!!

علاوه بر این اشپیتزها خیلی باهوش، مشتاق و فعال هستن، وفادارن و به طور کلی با بچه‌ها و بقیه‌ی حیوون‌ها خوب کنار میان.

پس اگه توی خونتون حیوون دیگه‌ای نگه می‌دارید، یا دوست دارید کودکتون از کوچیکی مسئولیت‌پذیری رو یاد بگیره و با حیوان خونگی انس داشته باشه، اشپیتزها گزینه‌ی خوبی برای نگهداری هستن.

این گونه، گونه‌ی پرچونه‌ای محسوب می‌شه پس اشپیتز شما ممکن هست بیشتر از سگ‌های دیگه پارس کنه و شما قبل از خرید و تصمیم به نگهداری کردن از یه اشپیتز باید از اینکه محیط زندگیتون برای این مساله به اندازه کافی مناسب هست مطمئن باشید.

ویژگی‌های رفتاری اشپیتز

اشپیتزها عاشق خانواده‌ و صاحبشون هستن و به توجه زیادی، احتیاج دارن به همین خاطر اگر برای مدت زیادی تنها بمونن شرور و لجباز می‌شن.

اشپیتزهای عروسکی مثل پامرانین، اشپیتز ژاپنی و ژرمن اشپیتزها این ویژگی رو بیشتر دارن تا جایی که برای اینکه به تنهایی بازی کنن باید تشویق بشن.

شما می‌تونین برای اونا توپی پرتاب کنین تا براتون برش گردودنن و به مرور فاصله‌‌ی پرتاب رو بیشتر کنین و توی همین زمانی که سگتون میره تا توپ رو برگردونه فضا رو برای چند دقیقه ترک کنید. با اینکار اعتماد به نفس سگتون بیشتر می‌شه و یاد می‌گیره که می‌تونه تنهایی هم بازی کنه.

یادتون باشه تربیت سگ اشپیتز بسیار مهمه، بخصوص در تولگی. سگ هایی که از تولگی تربیت نشن، وقتی بزرگ شدن سرخود و لجباز میشن و صاحبشون رو اذیت میکنن.

اشپیتزهای بزرگتر کمی مستقل‌تر هستن. مثلا اگه دوست دارید پهن‌ترین لبخند جهان رو روی لبای سگتون ببینید یه گوشه وایسین و منتظر شید تا عروسک یا تشویقی که گوشه و کنار باغ براش قایم کردین رو پیدا کنه.

یکی از تفریحات اشپیتزها کندن خاک هست پس اگه توی باغ نگهشون می‌دارید مطمئن بشید فنس‌ها به اندازه ی کافی توی عمق زمین کار گذاشته شدن و همینطور اگه باغچه و گل و گیاه دارید با فنس سگتون رو ازش دور نگه دارید.

چطور بفهمم سگ‌های اشپیتزها برای من مناسبه؟

شاید با خودتون سوال کنین که این نژاد گزنه مناسبی برای نگهداری و زندگی هست یا نه. جواب این سوال به فاکتورهای زیادی بستگی داره. اینکه خصوصیات و ویژگی‌های سگ مد نظر شما چیه و آیا با نوع زندگی شما همخونی داره یا نه. یا اینکه جنسیتش چی باشه و چقدر نیاز به فضا و انرژی داره. به خاطر همین انتخاب سگ مهمترین قدم برای نگهداری سگ بوده و هست.اما نگران نباشین ما توی پت پرس به شما کمک میکنیم تا بهترین نژاد سگ برای زندگی انتخاب کنین. پت پرس با تهیه کتاب راهنمای انتخاب سگ تمام نگرانی های شما رو توی این مسیر سرنوشت ساز برطرف کرده.

 نگهداری سگ نژاد اشپیتز

آموزش و تربیت صحیح و اصولی مهم‌ترین نکته در سگ اشپیتزه. خیلی مهمه که برای تربیت سگ بدونین کی باید به‌جا و به‌موقع بصورت صحیح بهش آموزش بدین.

این آموزش‌ها با تنها گذاشتن سگ در خونه شروع میشن و با آموزش‌هایی مثل یاد گرفتن جای دستشویی، آموزش قوانین خونه به سگ، تعیین یه برنامه مشخص، یاد دادن فرمان های مقدماتی و تکمیلی و…. ادامه پیدا میکنن.

سگ‌های نژاد Spi z معمولا سگ‌های سالمی هستن؛ اما این نژاد نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی داره و توجه به غذای اونا، نقش خیلی مهمی توی سلامت سگ در بزرگسالی و طول عمرش بازی می‌کنه. ما توی مقاله غذای سگ نژاد اشپیتز به صورت کامل در مورد راهنمای خرید و تغذیه این نژاد توضیح دادیم که میتونین مطالعه کنین.

تربیت سگ اشپیتز، قدم به قدم و آسان

تربیت سگ اشپیتز بدون داشتن اطلاعات کافی، تقریبا غیر ممکنه. برای همینه که میگیم دونستن روش صحیح تربیت سگ برای هرکس که سگ داره یا میخواد سگ بگیره، از نون شب واجب تره.

اشپیتزها مقاومت ذاتی بالایی دارن شاید به این خاطر که نیاکانشون توی مناطق سردسیری برای کشیدن سورتمه ها تربیت می‌شدن. همین مساله باعث شده که دونده‌های خیلی خوبی باشن.

پس اگه شما هم ورزش مورد علاقه‌اتون دویدن هست اشپیتزتون می‌تونه پا به پاتون هر مسافتی رو بدوه و بهترین همراه‌تون باشه. اگر هم خودتون به دویدن علاقه‌ای ندارید یادتون باشه اشپیتزها به یک عالمه فضای آزاد و شیطونی کردن احتیاج دارن.

انواع سگ اشپیتز و سطح انرژی اون‌ها

اشپیتزها عاشق فعالیت هستن و باید حتما توی برنامه‌های روزانه‌تون زمانی رو برای گردش و بازی باهاش اختصاص بدین.

البته با توجه به نژادی که اشپیتزتون داره، میزان سطح انرژی متفاوتی رو ازش خواهید دید. مثلا اشپتزهای کوچیکتر مثل سگ اشپیتز پامر سطح انرژی کمتری هم نسبت به نژادهای بزرگتر دارن. اگه اشپیتز شما از نژاد پر انرژی هست اصلا نگران نباشین؛ برای تخلیه انرژی سگتون میتونین از روش های مختلفی استفاده کنین (مثلا بازی های فیزیکی و فکری، استفاده از تردمیل یا حتی اسباب بازی های مختلف). توی مقاله تخلیه انرژی سگ تمامی این روش ها رو توضیح دادیم.

سگ اشپیتز و آب و هوای گرم

یادتونه گفتیم محل اصلی زندگی اشپیتزها قطب و منطقه سیبری بوده؟ به همین خاطر اشپیتزها نباید خیلی در معرض هوای گرم باشن پس صبح‌های زود یا عصرهایی که هوا خنک‌تر هست زمان مناسب‌تری برای بازی و فعالیت‌های فیزیکی هستن.

مراقبت از موهای سگ اشپیتز

علاوه بر این هوای سرد مناطق سردسیری باعث پرپشت و بلند شدن موهاشون شده، ولی خوشگلی بی دردسر به دست نمیاد. موهای این دوست داشتنی‌ها به مراقبت روزانه و برس کشیده شدن احتیاج داره. شما می‌تونید موهای بلندشون رو شونه بکشید ولی برای اینکه لایه‌های کوتاه و ضخیم زیرین موهاشون نمدی نشه حتما از برس‌های مخصوص استفاده کنید.

چرا اشپیتزها از خیس شدن متنفر هستن؟

یکی از مواردی که باید حواستون بهش باشه اینه که پرپشت بودن موهاشون و پیشینه‌ی تاریخی این نوع سگ، باعث شده که زیاد از خیس شدن خوششون نیاد چون اگراجدادشون خیس می‌شدن، امکان یخ زدنشون توی هوای بسیار سرد و قطبی زیاد می‌شد، پس اگر دیدین اشپیتز خیس شده‌تون با آخرین سرعت خودش رو به فرش یا حتی دیوارهای خونه می‌ماله و سعی می‌کنه خودش رو خشک کنه خیلی متعجب نشین.

آیا اشپیتزها غرغرو هستن؟

همونطوری که قبل تر اشاره کردیم اشپیتزها تمایل زیادی به پارس کردن و ابراز وجود دارن که توی نژادهای بزرگتر این پارس کردن تبدیل به غرش هم می‌شه. پس خوبه توی تولگی بهشون دستور پارس کن و ساکت باش رو آموزش بدین که توی بزرگسالی دچار مشکل نشید.

شما می‌تونید برای این ‌کار از مربی سگ کمک بگیرید یا با تهیه‌ی مقداری تشویقی و زمان گذاشتن، خودتون این تجربه‌ی شیرین رو کسب کنین. اگر در مورد انتخاب مربی به اطلاعات بیشتری احتیاج داشتین، مطالعه مطلب مربی سگ خوب و قابل اعتماد به دردتون میخوره.

خب چطوره راجع به چنتا از معروفترین نژادهای اشپیتز هم کمی صحبت کنیم. موافقید؟

۱۱ نژاد معروف اشپیتز در ایران و دنیا

سگ اشپیتز ژاپنی

اشپیتز ژاپنی سگی هست در اندازه‌ی متوسط ولی خلق و خوی سگ نگهبان رو داره و به شدت خانواده دوست هست؛ به همین خاطر نسبت به اعضای خانواده و صاحبش حساسه و بدون در نظر گرفتن جثه‌ش به غریبه‌ها پارس می‌کنه؛ بدون اینکه ذره‌ای عقب نشینی کنه.

معمولا با پامرانین‌ها اشتباه گرفته می‌شن ولی یادمون باشه اندازه اشپیتز ژاپنی از پامرانین بزرگتر هستش.

این نژاد، نژاد بسیار باهوشی هست پس زود آموزش می‌بینه و به طور کلی برای زندگی در آپارتمان مناسب هست. به زودی یه مطلب کامل‌تر در موردشون می‌ذاریم پس کمربند‌ها بسته!

سگ آکیتا

نژاد آکیتا که اصلش به ژاپن برمی‌گرده به وفاداری معروفه.

این نژاد توی فرهنگ ژاپن نماد سلامتی، شادی و طول عمر هستش.

داستان هاچیکو، سگ آکیتای معروف

شاید داستان سگ هاچیکو رو شنیده باشید. هاچیکو هر روز صاحبش رو تا ایستگاه قطار همراهی می‌کرد و دوباره عصر، سر و کله‌ی هاچیکو نزدیک ایستگاه قطار پیدا می‌َشد. تا صاحبش رو بعد از یه روز کاری تا خونه همراهی کنه. اما یه روز صاحبش موقعی که سر کار بوده از دنیا میره؛ هاچیکو تا ۹ سال بعد از مرگ صاحبش هر روز عصر توی ایستگاه قطار منتظرش می‌نشسته. به خاطر این میزان وفاداری بعد از مرگ هاچیکو مجسمه برنزیش رو داخل همون ایستگاه قطار نصب کردن. که اگه روزی به توکیو سفر کردین می‌تونین ببینیدش. حتما می‌تونید حدس بزنید نژاد هاچیکو چی بوده، نه؟ بله درسته آکیتا. هرچی از وفاداریشون بگیم کم گفتیم.

سگ الکهاند نروژی

این نژاد گرم کننده‌ی هر خونه‌ای هست که توش حضور داره. اگه دنبال سگی هستین که دور آشپزخونه دنبالتون بدوه و وقتی جهت دویدنتون رو عوض می‌کنین ازتون فرار کنه و بعد از تموم شدن بدو بدوتون از خوشحالی زوزه بکشه این نژاد بهترین انتخاب برای شماست. الکهاند اصلاتا نروژی هست و سگ نگهبان محسوب می‌شه.

یادتون باشه این نژاد اصلا تحمل تنها موندن رو نداره.

سگ مالاموت

سگ مالاموت بر خلاف ظاهر گرگ مانند و قویش، نژاد خیلی حساسی محسوب می‌شه و به توجه زیادی احتیاج داره.

نکته‌ی جالب در مورد این نژاد اینه که یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ نژاد اشپیتز محسوب می‌شه که در طی هزاران سال‌ها دچار تغییر ظاهری زیادی نشده.

سگ ساموید

نژاد ساموید مربوط به سیبری می‌شه. جالبه بدونین سامویدها روی صاحبشون می‎خوابیدن تا گرم نگهشون دارن. انطباق با زندگی آپارتمان‌نشینی برای این نژاد خیلی آسون نیست.

سگ ساموید صورت منحصر به فردی داره که بهش ظاهر خندان میده برای همین بهش سگ خندان میگن.

اگر دوست دارین بیشتر در مورد نژاد سگ ساموید برفی و زیبا بدونین مقاله مربوطه اش رو مطالعه کنین.

سگ هاسکی

هاسکی ها، مالاموت ها و سامویدها هر سه از نژادهایی بودن که به کشیدن سورتمه معروف هستن. حتی گفته می‌شه کلمه‌ی «هاسکی» از واژه «اسکی» اومده و اسکی لقبی بوده که به اسکیموها داده می‌شده. هاسکی یکی از معروفترین نژادهای سگ توی ایران هستش اگه دوست داشتید بیشتر در مورد این قشنگ‌های دوس داشتنی بدونید. خوندن مقاله سگ هاسکی رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

سگ اشپیتز آلمانی یا ژرمن اشپیتز

این نژاد سگ همونطور که از اسمش مشخصه خاستگاهش به کشور آلمان برمی‌گرده. این سگ بسیار پرانرژی و هشیاره و وفاداری زیادی به صاحبش داره؛ فوق‌العاده تربیت پذیره و آموزشش اصلا کار سختی نیست.

ژرمن اشپیتز با غریبه‌ها رابطه خوبی نداره و اگه غریبه‌ای وارد خونه بشه سریع به صاحبش اطلاع میده. بنابراین سگ نگهبان خوبی برای خونه‌تون محسوب میشه. البته به خاطر حس نگهبانی غریزیش به زنگ در و صدای در واکنش نشون میده و پارس می‌کنه که باید از تولگی در این مورد تربیتش کنید.

این سگ به خاطر انرژی بالایی که داره نیاز به پیاده‌روی روزانه داره و به خاطر جثه کوچیکش برای زندگی در آپارتمان مناسبه.

سگ چاو چاو

سگ چاو چاو به خاطر موهای پرپشت دور صورتش از نظر شبیه به شیر و از لحاظ غرور و استقلالی که توی برخوردش داره خیلی شبیه به گربه‌هاست. اگر دنبال سگی هستین که بغلی باشه و از کنارتون تکون نخوره شاید باید نژاد دیگه‌ای رو انتخاب کنید ولی برای افرادی که با نداشتن این خصوصیات مشکلی ندارن. سگ چاوچاو یه دوست وفادار و خوب می‌تونه باشه.

یکی از ویژگی های جالب چاوچاو داشتن زبان آبی و ظاهر شیر مانندش هست برای همین بهش سگ چاوچاو پاندا هم میگن. در مورد سگ چاوچاو پاندا در پت پرس مقاله مربوطه رو مطالعه کنید.

سگ پامر اشپیتز

این نژاد هم از سگ‌های سورتمه مشتق شده. لقب پامرانین‌ها «سگ کوچکی که فکر می‌کنه می‌تونه» هست که این نشون دهنده روحیه بالا و فعالیت زیاد این نژاد هستش. نسبت به اشپیتزهایی مثل هاسکی و ساموید برای نگهداری در آپارتمان مناسب‌تر هستش. این نژاد توی ایران طرفدارهای خیلی زیادی داره و گاهی به جای پامرانین، پامر اشپیتز هم بهش می‌گن و اونایی که صورت کشیده‌تری دارن به پامر اشپیتز روباهی معروفن. ما یه مطلب کامل‌تر در مورد خصوصیات سگ پامر اشپیتز داریم که میتونین بخونیدش:

همه چیز درباره سگ پامرانین خرسی و روباهی

سگ شیبا اینو

شیبا اینو یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ ژاپنی هست که جثه نچندان بزرگی داره و در اصل برای شکار تربیت می‌شده. امروز این نژاد اشپیتز معروف‌ترین و پرطرفدارترین نژاد در ژاپن هست. به نظر میاد علت نامگذاریش جثه کوچیکش باشه چون شیبا به معنی کوچک هست. تازه در حدود ۶۰ سال پیش این نژاد به آمریکا برده شد و به همین خاطر در دنیای غرب خیلی شناخته شده نیست.

سگ لاندهوند نروژی

این نژاد یکی از عجیب‌ترین نژادهای سگ نژاد اشپیتز محسوب می‌شه، ۶ تا انگشت داره و می‌تونه گوشش رو ببنده تا از کانال‌های گوشش محافظت کنه. در اصل برای شکار پافین یا طوطی دریایی که غذای اصلی مردم در سواحل غربی نروژ بوده تکثیر می‌شده.

در این مطلب در مورد گروه سگ‌های اشپیتز صحبت کردیم و ۱۱ تا از معروف‌ترین اشپیتزها در ایران رو به شما معرفی کردیم. امیدواریم این مطلب بهتون کمک کنه دید بهتری نسبت به این گروه بزرگ از سگ‌ها پیدا کرده باشید. شما تا حالا تجربه نگهداری از یه سگ اشپیتز رو داشتید؟ اگه هرگونه نظر یا تجربه ای در این مورد دارید خوشحال می‌شیم برامون کامنت بگذارید و تجربیاتتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

برای خرید غذای سگ نژاد اشپیتز به پت شاپ فرداپت مراجعه نمایید.

سگ نژاد اشپیتز

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب