کوچک ترین ماشین دنیا

کوچک ترین ماشین دنیا

با نقلی‌ترین و کوچکترین ماشین‌های جهان آشنا شوید

ماشین‌های کوچک رفت‌وآمد را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کنند و پیداکردن جای پارک یا مانور دادن در فضاهای تنگ شهری با آنها ساده‌تر است. این ماشین‌ها ظاهر جالب و خاصی دارند و فضای داخلی‌شان نیز رقابتی است. به‌علاوه قیمت پایین‌تر و مصرف سوخت کمترشان نیز آنها را به ماشین‌هایی اقتصادی و به‌صرفه تبدیل کرده است. رانندگی با این ماشین‌های نقلی و کوچک بسیار جالب است و احساس خاصی دارد. در اینجا ۱۱ مورد از کوچکترین ماشین‌های جهان را فهرست کرده‌ایم. بعضی از این ماشین‌ها دیگر تولید نمی‌شوند، ولی بعضی هنوز هم تولید و استفاده می‌شوند. بیایید با این خودروها آشنا شویم و ببینیم که ظاهر و عملکردشان چگونه است.

فهرست این مطلب

۱. فورد کا (Fo d Ka)

خودروی فورد کا، تولید شرکت فورد موتور، از خودروهای کوچک شهری است. در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۸ نسل اول و دوم این خودرو وارد بازار شد و در سال ۲۰۱۶ نسل سوم فورد کا نیز تولید شد. نسل سوم فورد کا یک خودرو کامپکت کوچک است که به دو صورت هاچ‌بک با پنج در و سدان با چهار در تولید شده است. در اوایل این خودرو فقط در برزیل موجود بود. ولی اکنون با نام فورد فیگو (Fo d Figo) در هند، ایتالیا، مکزیک، اسپانیا، آفریقای جنوبی، آرژانتین و لهستان نیز عرضه می‌شود.

۲. بلورِ بلو کار (Bollo e Blue Ca )

بلور بلو کار خودروی برقی کوچکی با ۳ در و ۴ صندلی است. شرکت طراحی خودرو و بدنه‌سازی ایتالیایی پینین‌فارینا (Pi i fa i a) این خودرو را طراحی کرده است و شرکت خودروسازی سیکامپ (Cecomp) در بایرو (Bai o) در ایتالیا آن را تولید و شرکت فرانسوی بالوره (Bollo e) نیز این اتومبیل را عرضه کرده است. نسخه تولید این اتومبیل در سال ۲۰۱۱ تولید شد و فروش آن در فوریه ۲۰۱۳ آغاز شد. بلور بلو کار خودروی برقی پرفروشی است که در بزرگراه نیز قابل‌استفاده است. در سال ۲۰۱۷ استفاده از این خودرو در لس‌آنجلس و سنگاپور به‌عنوان برنامه‌ای برای افراد کم‌درآمد آغاز شد و به موفقیت نسبی رسید. این اتومبیل برای محیط شهری کاملا مناسب است و با آن تجربه رانندگی راحت و بی‌صدایی خواهید داشت.

حتما بخوانید: معرفی بهترین ماشین‌های ایرانی برای خرید

۳. تینک سیتی (Thi k Ci y)

تینک شرکت ۲۰ ساله‌ای است که در گذشته متعلق به فورد بوده و شرکت خودروسازی نروژی تینک گلوبال (Thi k Global) آن را ایجاد کرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۱ برای چهارمین بار اعلام ورشکستگی کرد و به‌دلیل مشکلات مالی تولید خود را متوقف کرد. شرکت تینک اعلام کرد که در اوایل ۲۰۱۲ تولید خود را از سر خواهد گرفت، ولی هرگز چنین نشد. تینک سیتی وسیله نقلیه برقی کوچک و دونفره‌ای با طراحی مینیمال اسکاندیناویایی است که هنوز هم وسیله راحتی است که رانندگی و مانور دادن با آن در محیط شهری آسان است.

۴. دایهاتسو کوپن (Daiha su Cope )

دایهاتسو کوپن یک خودروی شهری ژاپنی کروکی (با سقف جمع‌شونده) با دو در است. این خودروی ارزان و کوچک با وجود قیمت مقرون‌به‌صرفه‌اش، ظاهری اسپورت دارد. گرچه این خودرو راحت یا باکلاس نیست، اتومبیل کوچک و بانمکی است و به پولی که برایش پرداخت می‌شود، می‌ارزد. در ژوئن ۲۰۱۴ ظاهر کوپن تغییر کرد و مدل جدید آن تولید شد. این ماشین عجیب کوچک با بنزین کار می‌کند و بیشتر در بریتانیا، ژاپن، آلمان و هلند به فروش می‌رسد.

۵. کندی کوکو (Ka di Coco)

کندی کوکو یک خودروی سبک برقی است که در شرکت خودروسازی چینی کاندی تکنولوژی (Ka di Tech ologies) تولید شده است. این ماشین چینی کوچک در سال ۲۰۰۹ در آمریکا عرضه شد و در ایالت اُکلاهما (Oklahoma) موجود است. کندی کوکو وسیله نقلیه برقی دونفره و کم‌سرعتی است که یکی از ارزان‌ترین اتومبیل‌ها در جهان به‌شمار می‌رود.

۶. اسمارت فورتو (Sma Fo wo)

اسمارت فورتو ماشین بسیار کوچک هاچ‌بک دونفره‌ای است که در شرکت اسمارت تولید و به بازار عرضه می‌شود. شرکت اسمارت از شرکت‌های وابسته به شرکت خودروسازی آلمانی چندملیتی دایملر آگ (Daimle Ag) است. اسمارت فورتو در سال ۱۹۹۸ معرفی شد و اکنون نسل سوم آن تولید می‌شود. اسمارت فورتو یک خودروی مفهومی است که چرخ‌های محرک و موتور آن در عقب قرار دارند.

حتما بخوانید: گران‌قیمت‌ترین خودروهای دنیا در سال ۲۰۲۱ را بشناسید

۷. تاتا نانو (Ta a Na o)

تاتا نانو خودروی کوچک شهری است که در شرکت خودروساز هندی تاتاموتورز (Ta a Mo o s) تولید می‌شود. تاتا نانو، به‌عنوان یک خودروی هاچ‌بک موتور عقب ارزان‌قیمت، بیشتر در هند به فروش می‌رسد. شرکت تاتاموتورز با تعهدی احساسی تولید این خودرو را ادامه داد، ولی در نهایت در می ۲۰۱۸ تولید آن متوقف شد. این خودرو که مقرون‌به‌صرفه‌ترین خودروی جهان بود، به‌دلیل قیمت بسیار پایین خود به‌عنوان اتومبیلی مردمی شناخته می‌شد.

۸. تانگو (Ta go)

این اتومبیل کوچک برقی بسیار باریک نمونه اولیه‌ای است که در سال ۲۰۰۵ در شرکت خودروسازی کامیوتر کارز (Commu e Ca s) واقع در شهر اسپوکن (Spoka e) در ایالت واشنگتن طراحی و تولید شده است. تانگو دو موتور الکتریکی دارد که هر چرخ را پشتیبانی می‌کنند. این خودرو سرعت بالا و ویژگی‌های ارزشمندی دارد. ولی مدت زیادی در بازار نماند و در گمنامی محو شد.

۹. لومِنِئو اسمرا (Lume eo Sme a)

لومنئو اسمرا یک ماشین مفهومی ساخت فرانسه بسیار فشرده با باتری الکتریکی است که در شرکت لومنئو (Lume eo) تولید شد. لومنئو اسمرا خودروی دونفره‌ای است که در پیچ‌ها کج می‌شود و تجربه رانندگی هیجان‌انگیزی را ایجاد می‌کند و مانور دادن با آن راحت‌تر است. این خودروی عالی در فرانسه موجود بود و در اروپا نیز عرضه شد، ولی پس از اعلام ورشکستگی در نوامبر ۲۰۱۳ از بازار خارج شد.

۱۰. اِلبیل نور بادی کپ (ElBil No ge Buddy Cab)

البیل نور بادی کپ یک اتومبیل نروژی برقی است که در ۱۸ کشور تولید و عرضه شده است. این خودروی دودَره و سه‌نفره در نسل سوم خود قرار دارد و اتومبیلی هوشمند و ظریف است که به زیبایی ساخته شده است. آخرین نسل آن، که در سال ۱۹۹۱ ساخته شده، کِوِت (Kewe ) نام دارد.

حتما بخوانید: بهترین شاسی‌بلندهایی که در بازار ایران می‌درخشند

۱۱. پیل پی ۵۰ (Peel P50)، کوچکترین ماشین دنیا

پیل پی ۵۰، آخرین مورد از فهرست کوچکترین ماشین‌های جهان ما و شاید جالب‌ترین مورد آن باشد، زیرا کتاب رکوردهای جهانی گینس در سال ۲۰۱۰ آن را به‌عنوان «کوچکترین خودروی تولیدی جهان» به رسمیت شناخت. پیل پی ۵۰ یا به‌اختصار P50 به‌عنوان کوچک‌ترین خودروی تولیدی در تاریخ جهان شناخته می‌شود. البته این خودرو یکی از کُندترین، کم‌توان‌ترین و کم‌مصرف‌ترین خودروها نیز به‌شمار می‌رود که با آن رسیدن به بیش از ۱۰۰ مایل بر گالن یا طی مسافت ۱۶۱ کیلومتر با ۳٫۷۸ لیتر بنزین امکان‌پذیر است.

P50 توسط شرکت مهندسی پیل (Peel E gi ee i g Compa y) واقع در جزیره مَن (Ma ) تولید شده است. این شرکت تولیدکننده خودرویی با نام پیل ترایدنت (Peel T ide ) نیز هست که از P50 کمی بزرگ‌تر است. P50 ابتدا در سال ۱۹۶۲ عرضه شد و فروش آن تا سال ۱۹۶۵ ادامه داشت. در سال ۲۰۱۱ تولید P50 و ترایدنت در شرکت مهندسی پیل در دو نسخه بنزینی و برقی از سر گرفته شد.

دو نسل P50، یعنی نسلی که در دهه ۱۹۶۰ تولید شده و نسل مدرن که تولید آن از سال ۲۰۱۱ آغاز شده، از بیرون تقریبا یکسان به نظر می‌رسند، ولی وقتی به داخل و موتور آنها نگاه می‌اندازید، متوجه تفاوت‌هایشان می‌شوید. وقتی این اتومبیل در سال ۱۹۶۲ عرضه شد، نخستین نسخه آن با موتور تک‌سیلندر DKW ۴۹ سی‌سی کار می‌کرد و توانایی حرکت با سرعت ۶۰ کیلومتر بر ساعت را داشت و به‌عنوان اتومبیلی با فضای کافی برای یک نفر و یک کیسه خرید معرفی شد. جالب است که رانندگی با این اتومبیل کوچک در بریتانیا و ایالات متحده کاملا قانونی است.

سخن پایانی

در اینجا با کوچکترین ماشین‌های جهان آشنا شدیم. ماشین‌هایی که کم‌مصرف و بهینه هستند و فضای کمی را اشغال می‌کنند. با توجه به معضلات آلودگی هوا، ترافیک و خودروهای تک‌سرنشین فراوانی که خیابان‌ها را شلوغ کرده‌اند، توجه بیشتر به ماشین‌های کوچک ضروری به نظر می‌رسد. شاید برای هر خانواده یکی از این خودورها لازم باشد تا در کنار خودرویی که برای سفرها و رفت‌وآمدهای خانوادگی استفاده می‌کنند، خودرویی نیز برای رفت‌وآمدها و کارهای تک‌نفره داشته باشند. نظر شما چیست؟ خوشحال می‌شویم که دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید.

کوچک ترین ماشین دنیا

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب