خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل

دانلود کنید

خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل

با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن آسان آزمایش آنلاین برای تفسیر جواب آزمایش رزرو انجام دهید و تفسیر جواب آزمایشتان را تلفنی در سریع ترین زمان دریافت کنید

لیست آزمایش چکاپ کامل pdf

لیست آزمایش چکاپ کامل pdf می‌تواند شامل یک سری آزمایش های پایه و پرکاربرد باشد که جهت ارزیابی وضعیت سلامتی و تشخیص برخی اختلالات به کار می‌رود. در زیر چند نمونه از آزمایشات روتین در لیست آزمایش چکاپ کامل را به همراه توضیحات معرفی می‌کنیم که در تفسیر و خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل نیز می تواند به شما کمک کند:

1. آزمایش CBC (Comple e Blood Cou ): بررسی تعداد سلول‌های خونی مانند سلول‌های قرمز (RBC)، سلول‌های سفید (WBC) و پلاکت‌ها.

2. آزمایش آهن سرم (Se um I o ): اندازه‌گیری سطح آهن در سرم خون جهت ارزیابی وضعیت آهن در بدن.

3. آزمایش گلوکز خون (Blood Glucose): اندازه‌گیری سطح گلوکز (قند) در خون جهت تشخیص دیابت و کنترل میزان قند خون.

4. آزمایش آلبومین سرم (Se um Albumi ): بررسی سطح آلبومین (پروتئین) در سرم خون جهت ارزیابی وضعیت تغذیه‌ای و کبدی.

5. آزمایش کلسترول کل (To al Choles e ol): اندازه‌گیری سطح کلسترول کل در خون جهت ارزیابی وضعیت چربی خون و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبیعروقی.

6. آزمایش تری‌گلیسرید (T iglyce ides): اندازه‌گیری سطح تری‌گلیسرید در خون که یک نوع چربی است و نشان‌دهنده وضعیت لیپیدها در بدن است.

7. آزمایش آلکالین فسفاتاز (Alkali e Phospha ase): بررسی سطح آلکالین فسفاتاز در سرم خون جهت ارزیابی وضعیت کبد و سیستم عظمی.

8. آزمایش کراتینین سرم (Se um C ea i i e): بررسی سطح کراتینین در سرم خون جهت ارزیابی وضعیت کلیه‌ها.

9. آزمایش آلانین آمینوترانسفراز (ALT) و آسپارتات آمینوترانسفراز (AST): بررسی سطح آنزیم‌های کبدی در سرم خون جهت ارزیابی وضعیت کبد.

10. آزمایش هموگلوبین A1c (HbA1c): اندازه‌گیری سطح هموگلوبین A1c در خون جهت ارزیابی کنترل قند خون در بیماران دیابتی.

11. آزمایش تیروئید: شامل اندازه‌گیری سطح هورمون‌های تیروئیدی مانند TSH، T3 و T4 جهت ارزیابی عملکرد تیروئید.

12. آزمایش اوره سرم (Se um U ea): اندازه‌گیری سطح اوره در خون جهت ارزیابی عملکرد کلیه‌ها.

13. آزمایش سدیم و پتاسیم سرم (Se um Sodium a d Po assium): بررسی سطح سدیم و پتاسیم در خون جهت ارزیابی تعادل الکترولیتی بدن.

14. آزمایش CRP (C-Reac ive P o ei ): بررسی سطح پروتئین C eac iv جهت تشخیص و بررسی التهابات در بدن.

15. آزمایش ESR (E y h ocy e Sedime a io Ra e): اندازه‌گیری سرعت رسوب گلبولهای قرمز خون جهت تشخیص التهابات و بیماری‌های التهابی.

16. آزمایش آمیلاز سرم (Se um Amylase): بررسی سطح آمیلاز در خون جهت ارزیابی عملکرد لعاب‌زاهای دهان و کبد.

17. آزمایش ASO (A is ep olysi O): بررسی سطح آنتی استرپتولیزین O جهت تشخیص عفونت‌های ناشی از باکتری استرپتوکوکوس.

18. آزمایش RF (Rheuma oid Fac o ): بررسی سطح فاکتور روماتوئید در خون جهت تشخیص بیماری روماتوئیدی.

19. آزمایش آمونیاک سرم (Se um Ammo ia): بررسی سطح آمونیاک در خون جهت ارزیابی عملکرد کبد.

20. آزمایش آنتی‌بادی‌های ضد DNA مزمن: بررسی وجود آنتی‌بادی‌های ضد DNA

لیست آزمایشات بالا نمونه‌ای از پکیچ آزمایشاتی است که آسان آزمایش بسته به نیاز شما آن ها را در گروه های مختلف دسته بندی کرده و شما می توانید با ورود به حساب کاربری خود در سامانه آسان آزمایش به بخش آزمایش چکاپ دسته بندی شده دسترسی پیدا کنید و بسته به نیاز خود نسبت به انجام آزمایش چکاپ در منزل اقدام نمائید. شما بر اساس مشکلی که دارید می توانید آزمایش چکاپ مناسب خود را انتخاب کنید و یا از کارشناسان آسان آزمایش در خصوص انتخاب آزمایش چکاپ مناسب مشاوره بگیرید.

اگر تمایل به انجام آزمایش چکاپ کامل دارید همین حالا درخواستتان را ثبت کنید تا آزمایش خون کامل را در سریع ترین زمان در منزل و یا محل کار انجام دهید. در صورتی که نیاز به خواندن جواب آزمایش دارید می توانید با ورود به حساب کاربری خود درخواست تفسیر جواب آزمایش را ثبت کنید و منتظر تماس همکاران ما باشید. تفسیر آزمایش خون کامل برای کاربرانی که از آسان آزمایش خدمات دریافت میکنند رایگان است.

لیست آزمایش چکاپ کامل pdf

آسان آزمایش pdf لیست آزمایشات چکاپ کامل را توسط متخصصین آزمایشگاهی خود آماده کرده و شما می توانید از اینجا لیست آزمایشات چکاپ کامل را در قالب فایل pdf دانلود کنید. در نظر داشته باشید این لیست آزمایش چکاپ کامل pdf شامل آزمایشات اصلی چکاپ است و شما بسته به نیاز و مشکلات خود می توانید سایر آزمایشات تشخیصی را نیز به آن اضافه کنید. لیست آزمایش چکاپ کامل pdf یک لیست پیشفرض از آزمایش های ضروری چکاپ است که شما می توانید سایر آزمایشات تشخیصی را نیز به این لیست اضافه کنید. نمونه نسخه آزمایش چکاپ کامل در زیر قابل مشاهده است.

برای اضافه کردن آزمایشات مد نظر کافیست با کارشناسان آسان آزمایش به صورت تلفنی یا آنلاین در تماس باشد. شما در هر کجای شهر تهران که باشید می توانید انواع آزمایشات تشخیصی و پزشکی را در منزل یا محل کار خود توسط آسان آزمایش انجام دهید. کافیست درخواست خود را به صورت آنلاین یا تلفنی ثبت نمائید تا در اسرع وقت نسبت به انجام آزمایش اقدام صورت گیرد. همه این آزمایشات توسط آسان آزمایش در منزل یا محل کار قابل انجام است. جهت اطلاعات بیشتر و هزینه چکاپ کامل می توانید روی لینک زیر کلیک کنید و یا تلفنی با ما در ارتباط باشید.

نمونه نسخه آزمایش چکاپ کامل

نمونه نسخه آزمایش چکاپ کامل شامل آزمایش های تشخیص پزشکی است که با انجام این تست ها می توان نسبت به وضعیت ارگان های مختلف بدن پی برد. نمونه نسخه آزمایش چکاپ کامل که در زیر مشاهده می کنید، در بخش آزمایش چکاپ در حساب کاربری آسان آزمایش قابل درخواست است و شما می توانید همه این آزمایشات را بدون هزینه اضافی و طبق تعرفه وزارت بهداشت در منزل یا محل کار خود انجام دهید. کارشناسان آسان آزمایش در کنار شما هستند تا مشاوره های لازم را نسبت به انتخاب آزمایش های مورد نیاز شما بدهند.

نمونه نسخه آزمایش چکاپ کامل، با توجه به نیاز و درخواست شما قابل تغییر است و شما می توانید هر آزمایشی را که مدنظر دارید به نمونه نسخه آزمایش چکاپ کامل اضافه کنید. کارشناسان آزمایشگاهی آسان آزمایش در کنار شما هستند تا مشاوره و راهنمایی های لازم را در مورد انجام انواع تست ها در محل دلخواه بعمل آورند. لیست کامل تست های آزمایشگاهی pdf به زودی در دسترس همگان قرار خواهد گرفت. لیست آزمایش چکاپ کامل pdf را می توانید در قالب عکس زیر مشاهده نمائید. در ادامه به خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل یا آزمایش خون کامل اشاره خواهیم کرد.

لیست آزمایش چکاپ کامل مردان

آزمایش چکاپ کامل مردان ممکن است شامل یک سری آزمایش های خونی و شناخته شده برای ارزیابی وضعیت سلامت باشد. با این حال، لازم به ذکر است که محتوای دقیق چکاپ کامل مردان ممکن است بسته به نیازهای پزشک و شرایط فردی فرد متفاوت باشد.

مهمترین عناصری که ممکن است در آزمایش چکاپ کامل مردان شامل شوند عبارتند از:

1. آزمایش‌های خونی: CBC (Comple e Blood Cou ): شامل شمارش کل گلبول‌ها و سایر عناصر خون مانند پلاکت‌ها. شاخص‌های گلبول‌های قرمز: Hemoglobi (Hb) Hema oc i (Hc ) Red Blood Cell Cou (RBC) شاخص‌های گلبول‌های سفید: Whi e Blood Cell Cou (WBC) Neu ophils, Lymphocy es, Mo ocy es, Eosi ophils, Basophils شاخص‌های پلاکت: Mea Pla ele Volume (MPV)

2. شاخص‌های گلبول قرمز: MCV (Mea Co puscula Volume): حجم میانگین گلبول‌های قرمز. MCH (Mea Co puscula Hemoglobi ): میانگین مقدار هموگلوبین در هر گلبول قرمز. MCHC (Mea Co puscula Hemoglobi Co ce a io ): غلظت میانگین هموگلوبین در گلبولهای قرمز.

3. آزمایش‌های شناخته‌شده برای بررسی کلیه: BUN (Blood U ea Ni oge ): میزان اوره خون. C ea i i e: کراتینین.

4. آزمایش های هورمونی: Tes os e o e: هورمون تستوسترون. PSA (P os a eSpecific A ige ): آنتی‌ژن خاص پروستات.

5. آزمایش‌های اندوکرین: Fas i g Blood Suga (FBS): میزان قند خون ناشتا. Lipid P ofile: پروفایل لیپید.

6. آزمایش‌های کبد: ALT (Ala i e Ami o a sfe ase): آلانین آمینوترانسفراز. AST (Aspa a e Ami o a sfe ase): آسپارتات آمینوترانسفراز. Alkali e Phospha ase: فسفاتاز آلکالین. To al Bili ubi : بیلی‌روبین کل.

7. آزمایش‌های التهابی: ESR (E y h ocy e Sedime a io Ra e): نرخ ترسیب گلبولهای قرمز.

8. سایر آزمایش‌های تشخیصی: سایر آزمایش های تشخیصی روتین، که لیست آزمایش های چکاپ روتین در نمونه نسخه آزمایش چکاپ آسان آزمایش در بالا درج شده است.

لیست آزمایش چکاپ کامل زنان

لیست آزمایش چکاپ کامل زنان شامل انواع پارامترهای خونی و ادرار و آزمایشات هورمونی است. معمولا چکاپ کامل برای زنان شامل موارد زیر می‌شود:

1. آزمایش خون: CBC (Comple e Blood Cou ): شامل شمارش سلول‌های خونی مانند سلول‌های قرمز، سفید و پلاکت. آهن و فریتین: برای ارزیابی وضعیت آهن در بدن.

2. آزمایش ادرار: آزمایش ادرار کل: ارزیابی عملکرد کلی کلیه‌ها و دیگر اعضای دستگاه ادراری.

3. آزمایش کلسترول: اندازه‌گیری میزان چربی و کلسترول در خون.

4. آزمایش گلوکز: بررسی سطح قند خون.

5. آزمایش هورمون‌ها: هورمون‌های تیروئید (TSH، T3، T4). هورمون‌های جنسی (FSH، LH، اتروژن، پروژسترون در دوران بارداری).

6. آزمایش HPV: بررسی ویروس پاپیلومای انسان (HPV) که با سرطان گردن رحم مرتبط است.

7. آزمایش PAP Smea : برای ارزیابی سلول‌های گردن رحم و شناسایی تغییرات غیرطبیعی.

8. آزمایش Hepa i is و HIV: بررسی علائم عفونت‌های ویروسی هپاتیت و ایدز.

قیمت آزمایش چکاپ کامل در سال 1402

کلیه نسخه های از پیش آماده آزمایش چکاپ در آسان آزمایش طبق تعرفه سال 1402 بروز رسانی شده اند و شما با ورود به حساب کاربری خود در سامانه می توانید قیمت تمام شده هر آزمایش چکاپ را مشاهد نمائید. قیمت آزمایش چکاپ کامل در سال 1402 در سامانه آسان آزمایش بر اساس تعرفه وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است و آسان آزمایش هیچگونه هزینه اضافی بابت انجام آزمایشات از متقاضیان دریافت نمی کند. برای کلیه آزمایشاتی که از طریق آسان آزمایش در منزل یا محل کار انجام شود قبض رسمی آزمایشگاه برای بیمار ارسال می گردد.

هزینه آزمایش چکاپ کامل بسته به اینکه زیر پوشش بیمه های خدمات درمانی باشید یا خیر متفاوت خواهد بود. کلیه هزینه های ثبت شده برای آزمایش چکاپ کامل یا سایر آزمایش های چکاپ در سامانه آسان آزمایش بر اساس تعرفه آزاد است و اگر شما نسخه الکترونیک پزشک را داشته باشید می توانید بر اساس تعرفه بیمه درمانی هزینه آزمایش چکاپ را پرداخت کنید. هزینه آزمایش چکاپ کامل در سال 1402 نسبت به سال 1401 میانگین افزایش 30% داشته است. آسان آزمایش در تلاش است تا به شما کمک کند آزمایشات چکاپ را با حداقل افزایش هزینه در محل دلخواه انجام دهید.

اگر زیر پوشش بیمه تکمیلی هستید و قصد انجام آزمایش را در منزل یا محل کار خود دارید می توانید از امتیاز بیمه خود استفاده کنید و آسان آزمایش را به عنوان مجری انجام آزمایشات در محل دلخواه انتخاب کنید تا بدون پرداخت هزینه اضافی آزمایشات مدنظر را انجام دهید. همانطور که در لیست آزمایش چکاپ کامل pdf درج شده است، 27 تست آزمایشگاهی جزو آزمایشات روتین چکاپ می باشد که می توانید در منزل یا محل کار این آزمایشات را انجام دهید. برای انجام آزمایش خون کامل می توانید به صورت شبانه روزی درخواست انجام آزمایش در محل توسط آسان آزمایش دلخواه ثبت کنید

چه میزان از هزینه آزمایش چکاپ را بیمه تقبل می کند؟

بسته به نوع بیمه ای که فرد تحت پوشش آن شرکت بیمه است هزینه های پرداختی بیمه متفاوت است. مثلا از بین بیمه های تامین اجتماعی، خدمات درمانی، سلامت ایرانیان فقط 30% هزینه های آزمایش را پرداخت می کنند و 70% مابقی هزینه آزمایش می بایست توسط خود بیمار به آزمایشگاه پرداخت شود. در صورتی که تحت پوشش بیمه های تکمیلی باشید میزان پرداختی بیمه افزایش می یابد و حتی ممکن است به 100% برسد، یعنی تمام هزینه آزمایش را بیمه به صورت کامل پرداخت نمائید. اگر بیمه تکمیلی دارید و تمایل به انجام آزمایش رایگان در منزل یا محل کار هستید آسان آزمایش بهترین گذینه است.

خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل pdf

خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل pdf نیازمند تفهیم نتایج آزمایش و تفسیر آنها است. برای خواندن جواب آزمایش چکاپ، شما باید نتایج را با کمک گزارش آزمایش مربوطه و همچنین با کمک پزشک خود تفسیر کنید. در گزارش جواب آزمایش چکاپ، نتایج هر آزمایش به صورت عددی یا بر حسب واحدهای خاص ذکر می‌شوند. این نتایج باید با مقادیر مرجع مقایسه شوند تا بتوان نتیجه آزمایش را تفسیر کرد. این مقادیر مرجع بیانگر محدوده طبیعی نتایج آزمایش هستند و توسط آزمایشگاه تعیین می‌شوند.

خواندن یا تفسیر نتایج یک چکاپ کامل از طریق یک فایل PDF به صورت کلی نیاز به نگرش پزشکی دارد. اطلاعات زیادی در این آزمایش شامل شاخص‌های خونی مختلف، فعالیت آنزیم‌ها، وضعیت کلی گلبول‌ها، فشارخون، و دیگر نکات بهداشتی را شامل می‌شود.

به عنوان مثال، نتیجه آزمایش قند خون (گلوکز یا FBS) در آزمایش چکاپ ممکن است به صورت یک عدد بر حسب میلی‌گرم بر دسی لیتر (mgdL) ذکر شود. برای تفسیر نتیجه آزمایش، باید نتیجه را با محدوده طبیعی مقایسه کنید که توسط آزمایشگاه تعیین شده است. اگر نتیجه در محدوده طبیعی باشد، به طور عمومی معمولاً به عنوان نتیجه طبیعی یا نرمال تفسیر می‌شود. در صورتی که نتیجه آزمایش خارج از محدوده طبیعی باشد، ممکن است نیاز به بررسی‌های تکمیلی داشته باشید. پس خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل را به متخصصین بسپارید.

همچنین، باید توجه داشت که تفسیر نتایج آزمایش چکاپ باید در کنار علائم بالینی و سابقه پزشکی شما صورت گیرد. بنابراین، مهم است با پزشک خود در مورد نتایج آزمایش صحبت کنید تا تفسیر صحیح و مطمئنی از وضعیت سلامت خود بدست آورید. در صورتی که آزمایش خون در منزل را از طریق آسان آزمایش انجام داده باشید کارشناسان آسان آزمایش در زمینه خواندن جواب آزمایش در کنار شما خواهند و تفسیر لازم را برای شما بعمل خواهند آورد.

اگر از طریق آسان آزمایش اقدام به انجام آزمایش نکرده اید، می توانید با ورود به حساب کاربری خود در آسان آزمایش درخواست مشاوره و تفسیر جواب آزمایش ثبت کنید تا همکاران ما راهنمای شما در زمنیه خواند جواب آزمایش شما باشند. جهت ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک کنید. با آسان آزمایش خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل مثل آب خوردنه!

تفسیر آزمایش خون رایگان

تفسیر آزمایش خون رایگان یکی از خدمات آسان آزمایش است تا به متقاضیانی که آزمایش خون انجام داده اند توضیحاتی را در مورد جواب آزمایش ارائه دهد. در صورتی که از کاربران آسان آزمایش هستید و آزمایش خود را از طریق آسان آزمایش در منزل انجام داده اید می توانید عکس نسخه آزمایش را از طریق واتساپ برای همکاران متخصص آسان آزمایش ارسال کنید تا از تفسیر جواب آزمایش خون رایگان برخوردار شوید. تفسیر جواب آزمایش آنلاین رایگان یکی از خدمات آسان آزمایش به متقاضیانی است که به مجموعه آسان آزمایش اعتماده کرده و آزمایشات را از طریق سامانه آسان آزمایش انجام داده اند.

تفسیر آزمایش خون بهتر است توسط پزشکی که آزمایشات را برای شما درخواست کرده است انجام گیرد چرا که تفسیر آزمایش خون می بایست به همراه معاینه بالینی و بر اساس سوابق بیماری فرد متقاضی باشد. در صورتی که به پزشک دسترسی ندارید تفسیر آنلاین آزمایش خون رایگان توسط متخصصین آزمایشگاهی آسان آزمایش می تواند به شما در زمینه تفسیر نتایج آزمایش به صورت آنلاین کمک کند.

در صورتی که آزمایش را توسط آسان آزمایش انجام نداده اید می توانید با ورود به بخش حساب کاربری درخواست تفسیر آنلاین آزمایش خون را ثبت کنید و منتظر تماس همکاران ما باشید.

جهت سهولت در خواندن و تفسیر آنلاین جواب آزمایش می توانید از معانی اصطلاحات آزمایشگاهی زیر کمک بگیرید و با معانی هر پارمتر آزمایشگاهی آشنا شوید و یا با کارشناسان ما در ارتباط باشید. تفسیر آنلاین آزمایش خون توسط کارشناسان آزمایشگاهی آسان آزمایش امکانپذیر است. کافیست برای تفسیر آنلاین آزمایش خون در سامانه به صورت آنلاین درخواست تفسیر و مشاوره ثبت کنید و منتظر تماس کارشناسان باشید.

جدول خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل

در زیر سعی شده است لیستی از آزمایشات روتین که در چکاپ کامل نیز این آزمایش ها مورد استفاده قرار می گیرد را با توضیحات قرار دهیم. توضیحاتی که در مقابل نام هر تست آزمایشگاهی قرار گرفته است در خواندن جواب آزمایش به شما کمک می کند. جدول جواب آزمایش سعی شده به شکل کاملا ساده توضیح داده شود. برای خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل pdf می توانید از اصطلاحات زیر بهره مند شوید:

FBS قند خون ناشتا U ea  میزان اوره خون UA  آنالیز ادرار U icAcid  میزان اسید اوریک خون RBC  تعداد گلبول قرمز WBC  تعداد گلبول سفید Hb هموگلوبین Hc  هماتوکریت (درصد گلبول های قرمز خون) PT  تعداد پلاکت خون MCV  میانگین حجم گلبول های قرمز MCH  میانگین وزن هموگلوبین در یک گلبول قرمز MCHC میانگین غلظت هموگلوبین در یک گلبول قرمز RDW  پهنای توزیع گلبول قرمز از نظر سایز و حجم MPV میانگین حجم پلاکت PDW پهنای توزیع پلاکت از نظر اندازه To al choles e ol کل میزان کلسترول LDL کلسترول بد HDL کلسترول خوب TG تری گلیسیرید Tsh میزان هورمون محرک تیروئید T3 میزان هورمون تری یدوتیرونین T4 میزان هورمون تیروکسین PTH هورمون پارا تیروئید c کراتینین(تشخیص عملکرد صحیح کلیه) Egf اندازه گیری میزان خونی که در دقیقه توسطه کلیه فیلتر میشود Bu نیتروژه اوره خون (تشخیص عملکرد صحیح کلیه) ALT (SGPT) هپاتیت آنزیم کبدی – جهت بررسی آسیب کبدی ALT (SGOT) آنزیم آلکالین فسفاتاز جهت بررسی عملکرد کبد و مجرای صفراوی Bili آنزیم کبدی جهت بررسی آسیب کبد GGT شناسایی مشکلات مجرای صفراوی و آسیب کبدی ALB پروتئین آلبومی که توسط کبد تولید میشود FSH هورمون محرک فولیکول LH هورمون تنظیم قاعدگی Tes os e o e هورمون جنسی تستسترون PSA بررسی سلامت پروستات DHEA بررسی سلامت غده فوق کلیوی

اصطلاحات آزمایشگاهی چکاپ کامل

در زیر چند اصطلاح آزمایشگاهی رایج در لیست آزمایش چکاپ کامل را بررسی می‌کنیم که در خواندن جواب ازمایش چکاپ کامل به زبان خیلی ساده کمک می کند:

1. CBC (cell Blood Cou ): اندازه‌گیری تعداد و نسبت سلول‌های خونی مانند گلبولهای سفید و قرمز، پلاکت‌ها و هماتوکریت.

CBC یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین آزمایش های خونی است که اطلاعات مفصلی از اجزای خون فراهم می‌کند. این آزمایش شامل بررسی اجزای مختلف خون می‌شود. در زیر تشریحی از اجزای این آزمایش آورده شده است:

این آزمایش می‌تواند نشان دهنده مسائل مختلف سلامتی از جمله کمبود آهن، التهاب، بیماری‌های خونی و مسائل کبدی باشد. نتایج آزمایش CBC به پزشک شما کمک می‌کنند تا در تشخیص و درمان بهتر برای شما کمک کنند.

2. BMP (Basic Me abolic Pa el): شامل آزمایش‌های پایه‌ای برای ارزیابی فعالیت کلیه‌ها، کبد و الکترولیت‌های خون مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و آمونیاک.

3. CMP (Comp ehe sive Me abolic Pa el): یک نسخه گسترده‌تر از BMP است که علاوه بر آزمایش‌های الکترولیتی، شامل اندازه‌گیری آنزیم‌های کبدی، سطح گلوکز و کلسترول نیز می‌شود.

4. Lipid P ofile: بررسی سطح چربی‌های خونی مانند کلسترول کل، HDL، LDL و تری‌گلیسرید.

5. HbA1c (Glyca ed Hemoglobi ): اندازه‌گیری سطح هموگلوبین گلیکوزیله که نشان دهنده کنترل قند خون در طول مدت زمان قبلی است.

6. TSH (Thy oid S imula i g Ho mo e): اندازه‌گیری سطح هورمون تحریک کننده تیروئید برای ارزیابی عملکرد تیروئید.

7. PTINR (P o h ombi TimeI e a io al No malized Ra io): بررسی زمان انعقاد پروترومبین و نسبت آن به زمان نرمال، که به عنوان یک شاخص اختلال خونریزی استفاده می‌شود.

8. PTT (Pa ial Th omboplas i Time): اندازه‌گیری زمان لازم برای انعقاد پلاسما و ارزیابی عملکرد فاکتورهای انعقادی.

9. U ic Acid: اندازه‌گیری سطح اسید اوریک در خون برای تشخیص نقرس.

10. BUN (Blood U ea Ni oge ): اندازه‌گیری سطح اوره در خون به عنوان یک شاخص ارزیابی عملکرد کلیه‌ها.

11. C ea i i e: اندازه‌گیری سطح کراتینین در خون برای ارزیابی عملکرد کلیه‌ها.

12. AST (Aspa a e Ami o a sfe ase): اندازه‌گیری سطح آنزیم آسپارتات آمینوترانسفراز برای ارزیابی عملکرد کبد.

13. ALT (Ala i e Ami o a sfe ase): اندازه‌گیری سطح آنزیم آلانین آمینوترانسفراز برای ارزیابی عملکرد کبد.

14. GFR (Glome ula Fil a io Ra e): میزان نشانگری برای ارزیابی نسبی عملکرد کلیه‌ها و تخمین نرخ فیلتراسیون خون در یک واحد زمانی.

15. Thy oid Fu c io Tes s: شامل اندازه‌گیری سطح TSH، T3 و T4 برای ارزیابی عملکرد غده تیروئید.

16. Vi ami D: اندازه‌گیری سطح ویتامین D در خون جهت ارزیابی سلامت استخوان.

17. I o S udies: شامل اندازه‌گیری سطح فریتین، آهن سرم، آهن مشترک و ظرفیت اشباع آهن، جهت ارزیابی نقص آهن در بدن.

18. Rheuma oid Fac o (RF): بررسی سطح آنتی‌بادی روماتوئید در خون برای تشخیص بیماری روماتوئید.

19. Fas i g Blood Suga : اندازه‌گیری سطح گلوکز در خون پس از پرهیز از خوردن واکنش بهره‌برداری.

20. Hb (Hemoglobi ): اندازه‌گیری سطح هموگلوبین، که نشان‌دهنده نقص خونریزی، کم‌خونی و سلامت عمومی است.

21. CRP (CReac ive P o ei ): اندازه‌گیری سطح پروتئین Cواکنش‌گرا که نشان‌دهنده وجود التهاب در بدن است.

22. ESR (E y h ocy e Sedime a io Ra e): سنجش سرعت رسوب گلبولهای قرمز خون به عنوان یک شاخص التهاب.

23. U i alysis: تحلیل ادرار به منظور بررسی اجزای فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی آن برای تشخیص مشکلات کلیوی و سیستم ادراری.

24. S ool A alysis: تحلیل مدفوع به منظور بررسی اجزای فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی آن برای تشخیص مشکلات گوارشی و عوارض مربوط به دستگاه گوارش.

25. PSA (P os a e Specific A ige ): بررسی سطح آنتی‌ژن ویژه پروستات به منظور تشخیص بیماری‌های پروستات.

26. Elec oly e Pa el: شامل اندازه‌گیری سطح سدیم، پتاسیم، کلرید و بیکربنات برای ارزیابی تعادل الکترولیتی بدن.

27. Ca diac E zymes: اندازه‌گیری آنزیم‌های مرتبط با قلب مانند CKMB و تروپونین برای تشخیص آسیب قلبی.

28. Coagula io Pa el: شامل اندازه‌گیری سطح فاکتورهای انعقادی مانند PTINR، PTT و fib i oge برای ارزیابی عملکرد سیستم انعقادی.

29. Lipid P ofile: شامل اندازه‌گیری سطح کلسترول کل، HDL، LDL و تری‌گلیسریدها برای ارزیابی سلامت قلب و عروق.

30. Live Fu c io Tes s: شامل اندازه‌گیری سطح آنزیم‌های کبدی مانند AST، ALT و آلبومین برای ارزیابی عملکرد کبد.

31. Blood Gas A alysis: تحلیل گاز خون به منظور اندازه‌گیری سطح اکسیژن، کربن دی‌اکسید و pH خون برای ارزیابی تعادل اسید و باز در بدن.

32. Se ology Tes s: آزمایش‌های سرولوژی برای تشخیص عفونت‌های ویروسی و باکتریایی مانند آزمایش آنتی‌بادی‌ها، PCR و آزمایش‌های مرتبط.

33. Tumo Ma ke s: شامل اندازه‌گیری سطح آنتی‌ژن‌های خاصی که در برخی از نوع‌های سرطان وجود دارند.

34. Ge e ic Tes i g: آزمایش‌های ژنتیک برای تشخیص وراثت‌شناسی بیماری‌ها یا بررسی وجود نواقص ژنتیکی.

35. Ho mo e Pa el: شامل اندازه‌گیری سطح هورمون‌های مانند استروژن، پروژسترون، تستوسترون و هورمون‌های تیروئید.

36. Alle gy Tes i g: آزمایش‌های حساسیت برای تشخیص واکنش‌های حساسیتی به مواد خاص.

37. CSF A alysis (Ce eb ospi al Fluid A alysis): تحلیل مایع مغز و نخاع به منظور تشخیص برخی بیماری‌های عصبی.

38. Lipid P ofile: اندازه‌گیری سطح چربی‌های خونی مانند کلسترول کل، LDL، HDL و تری‌گلیسرید.

39. Immu oglobuli s: اندازه‌گیری سطح ایمونوگلوبولین‌ها (IgG، IgM، IgA و غیره) برای ارزیابی وضعیت سیستم ایمنی بدن.

40. CReac ive P o ei (CRP): اندازه‌گیری سطح پروتئین Cواکنش‌گرا برای تشخیص التهاب و عفونت.

41. HPV: تست تشخیص زگیل تناسلی یا دهانی و یا پوستی

اصطلاحات آزمایشگاهی چکاپ کامل که به صورت روتین توسط پزشکان تجویز می شود را مورد بررسی قرار دادیم که امیدواریم توانسته باشیم نیاز شما را براورده کنیم.

راهنمای خواندن جواب آزمایش خون

خواندن جواب آزمایش خون باید با در نظر گرفتن معاینه بالینی بیمار باشد تا دقیق ترین تشخیص را داشته باشد. برای خواندن جواب آزمایش خون بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید اما جهت راهنمایی خواند جواب آزمایش خون می توانید از طریق معرفی اصطلاحات آزمایشگاهی که در بالا به آن اشاره شد استفاده کنید و یا با کارشناسان آسان آزمایش در ارتباط باشید. برای خواندن جواب ازمایش چکاپ کامل به زبان خیلی ساده می توانید از کارشناسان آسان آزمایش کمک بگیرید. فقط کافیست درخواست تفسیر آنلاین آزمایش خون را در سامانه ثبت کنید.

تفسیر جواب آزمایش

تفسیر جواب آزمایش تا زمانی که نتایج آزمایش و تاریخچه پزشکی متقاضی در دسترس نباشد، تفسیر دقیق مقادیر نمی‌تواند انجام شود. برای تفسیر جواب آزمایش بهتر است همزمان با سابقه و معاینات بالینی همراه باشد تا دقیق ترین تفسیر جواب آزمایش صورت گیرد. برای خواندن جواب آزمایش می بایست چند نکته رعایت شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

در اینجا چند نکته کلی در مورد تفسیر جواب آزمایش‌های خون ارائه می‌شود:

1. مقادیر طبیعی: هر آزمایشگاه برای هر آزمایش محدوده‌های مقادیر طبیعی (نرمال رنج) را مشخص می‌کند. نتایج شما با این محدوده مقایسه می‌شوند.

2. تاریخچه پزشکی: اطلاعاتی مانند هر بیماری یا داروهایی که مصرف کرده‌اید، می‌تواند تاثیری بر تفسیر نتایج آزمایش داشته باشد.

3. مقدارهای خارج از محدوده: اگر نتایج آزمایش خارج از محدوده‌های طبیعی باشد، ممکن است نشان‌دهنده مشکلات پزشکی باشد.

4. مشاوره با متخصص: تفسیر نتایج آزمایش همیشه بهتر است توسط یک فرد متخصص صورت گیرد. متخصص می‌تواند با توجه به شرایط شما و تاریخچه پزشکی، نتایج را به شکل بهینه‌تری برای شما تفسیر کند.

5. تغییرات زمانی: در صورت نیاز، انجام آزمایش‌های مکرر در بازه‌های زمانی مختلف ممکن است به پزشک کمک کند تا تغییرات یا الگوهای مشخصی را درک کند.

کارشناسان آزمایشگاهی آسان آزمایش در کنار شما هستند تا در صورتی که به پزشک خود دسترسی ندارید بتوانید جواب آزمایش را تفسیر کنید. البته لازم به ذکر است بهترین تفسیر جواب آزمایش با پزشک معالج بیمار می باشد چراکه پزشک قبل از تجویز آزمایش با معاینه بالینی دسترسی به اطلاعاتی دارد که تفسیر جواب آزمایش را دقیق تر می کند. کارشناسان متخصص آزمایشگاهی آسان آزمایش به شما کمک خواهند کرد تا جواب آزمایش را بخوانید و در صورت لزوم با ارجاع به پزشک درمان را شروع نمائید. برای تفسیر آنلاین آزمایش خون می توانید با ثبت درخواست تفسیر آزمایش از آسان آزمایش کمک بگیرید.

خواندن جواب ازمایش

خواندن جواب ازمایش همانطور که اشاره شد یک کار تخصصی است که می بایست توسط متخصص خواندن جواب ازمایش انجام شود. در صورتی که به هر دلیلی دسترسی به متخصص ندارید، می توانید در هر نقطه از کشور که باشید خواندن جواب ازمایش را به متخصصین آسان آزمایش بسپارید. برای خواندن جواب ازمایش توسط کارشناسان آزمایشگاهی آسان آزمایش می بایست وارد پنل کاربری شوید و درخواست مشاوره و تفسیر جواب ازمایش ثبت کنید تا کارشناسان در اولین فرصت در خصوص خواندن جواب ازمایش با شما در تماس باشند. برای ثبت درخواست خواند جواب ازمایش می توانید اینجا کلیک کنید.

آسان آزمایش دستیار خدمات آزمایشگاهی در منزل

خدمات آزمایش در منزل آسان آزمایش از نظر کیفیت جواب‌دهی و نمونه‌گیری تفاوتی با مراجعه حضوری شما به آزمایشگاه‌ ندارد. تمامی تست های انجام شده در آسان آزمایش (نظیر آزمایش خون، آزمایش ادرار، چکاپ کامل و….) تحت زیر نظر تکنسین‌های حرفه‌ای، شرایط استاندارد و با دستگاه‌های پیشرفته و درجه یک که در این امر تجربه بسیار زیادی دارند، انجام می‌شود. به همین خاطر کافی است تنها یکبار از خدمات آزمایش در منزل آسان آزمایش استفاده کنید؛ هزینه مطلوب و کیفیت بالا آزمایش در منزل، کاری خواهد کرد تا در این زمینه با ما هم نظر شوید.

از این رو با اطمینان کافی می‌توانید به دور از هرگونه اضطراب و پریشانی جهت قرارگیری در محیط های آلوده آزمایشگاه‌ها و اتلاف وقت در ترافیک و هیاهوی شهری، از خدمات آسان آزمایش در منزل استفاده کنید و بعد از انجام آزمایش، نتیجه و تفسیر آن را به صورت آنلاین دریافت کنید. همه این مراحل بدون حضور فیزیکی شما در محیط آزمایشگاه انجام خواهد شد. در صورتی که نیاز به خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل دارید از طریق واتساپ با متخصصین آزمایشگاهی آسان آزمایش در ارتباط باشید.

خواندن جواب آزمایش چکاپ کامل

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب