بارش شهابی

بارش شهابی

بارش شهابی برساوشی و هرآنچه باید درباره آن بدانید

برای تماشای بارش شهابی نه نیازی به تلسکوپ دارید و نه دانش ستاره شناسی! بارش شهابی برساوشی از آن دسته پدیده‌هایی است که هرکسی از دیدن آن لذت می‌برد، اگرچه برای علاقه‌مندان به نجوم بارش شهابی یکی از زیباترین و پرطرفدارترین پدیده‌های جهان به حساب می‌آید، اما این پدیده درست مثل شفق قطبی، تماشای یک ستاره دنباله دار و حتی بارش باران پاییزی می‌تواند دل هرکسی را سر ذوق بیاورد. اما قبل از آنکه بدانید کجا و چه زمانی باید به تماشای بارش شهابی برساوشی بنشینید، بهتر است کمی بیشتر درباره این پدیده جادویی اطلاعات کسب کنید. در این مقاله از مجله گردشگری فلای تودی قصد داریم به این پرسش پاسخ بدهیم: بارش شهابی برساوشی چیست و کجا باید آن را تماشا کرد؟ اگر قصد دارید بارش شهابی برساوشی ۱۴۰۲ را از دست ندهید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بارش شهابی برساوشی چیست؟

قبل از آنکه بیشتر درباره بارش شهابی بدانید باید با دنباله‌دارها آشنا شوید. دنباله‌دارها دسته‌ای از اجرام آسمانی از جنس یخ، سنگ و گرد و غبار هستند. این اجسام در فاصله بسیار دوری از زمین و در منظومه شمسی قرار گرفته‌اند. با نزدیک شدن این اجرام به خورشید، دنباله‌دارها شروع به تبخیر شدن می‌کنند. در جریان حرکات و تبخیر شدن دنباله‌دارها، توده های ریزی به جا می‌ماند که به آن‌ها شهابواره می‌گویند. این شهابواره ها با سرعت بسیار بالا وارد جو زمین می‌شوند و در ارتفاع ۷۰ تا ۱۲۰ متری سطح زمین می‌سوزند. چیزی که ما در آسمان می‌بینیم ردی است که از سوختن شهابواره ها به جا می‌ماند. ما به این نور درخشان شهاب می‌گوییم.

اما بارش شهابی برساوشی چیست و چه فرقی با سایر بارش های شهابی دارد؟

هر بارش شهابی از سوختن یا تبخیر یکی از اجسام دنباله دار به وجود می‌آید. منشا بارش شهابی برساوشی دنباله‌دار سویفت توتل ۱۰۹ (۱۰۹PSwif -Tu le) است. شهابواره یا بقای توده‌ای این دنباله دار از اواخر تیر تا اوایل شهریور از زمین عبور می‌کنند و ما می‌توانیم رد سوختن آن‌ها را به شکل شهاب ببینیم.

اما اگر تاریخ دقیق بارش شهابی برساوشی را بخواهید باید روز ۲۱ یا ۲۲ مرداد به تماشای آسمان بنشینید. اگر در یک شب عادی به آسمان نگاه کنید ممکن است بتوانید در طول یک ساعت حدود ۵ شهاب ببینید، اما در طول یک بارش شهابی به دلیل اینکه توده‌ای از اجرام وارد زمین می‌شود، تعداد شهاب‌ها ممکن است ده‌ها برابر شود. در زمان اوج بارش، تعداد شهاب‌های برساوشی می‌تواند به ۱۰۰ شهاب در ساعت هم برسد.

انواع بارش شهابی چیست؟

بارش‌ های شهابی انواع مختلفی دارد. اگرچه همه آن‌ها از تبخیر و سوختن دنباله‌دارها به وجود می‌آیند اما تراکم آن‌ها، تعدادشان، قدرت، طول رد، رنگ، مدت دوام، دود و بازه وقوعشان با یکدیگر تفاوت دارد. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود ما بعضی از شهاب‌ها را بهتر ببینیم و برخی از آن‌ها با چشم های غیرمسلح قابل دیدن نباشند.

همانطور که پیش از این اشاره شد هربارش شهابی از سوختن نوع خاصی از دنباله دارها به وجود می آید. برای مثال دنباله داری که بارش شهابی برساوشی را به وجود می‌آورد سوئیفت نام دارد. اما اینکه چرا این بارش شهابی، برساوشی نام دارد دلیل ساده‌ای دارد. نام بارش های شهابی را معمولآ از روی نوع دنباله دار یا کانون بارش انتخاب می‌کنند. اگر از زمین به بارش شهابی برساوشی نگاه کنیم اینطور به نظر می‌رسد که شهاب ها از صورت فلکی برساوش به بیرون حرکت می‌کنند. به همین دلیل به این بارش، بارش شهابی برساوشی گفته می‌شود.

البته این مسئله بیشتر از آنکه واقعی باشد به دلیل توهم تصویری است. درست همانطور که اگر از دور به یک جاده نگاه کنیم اینطور به نظر می‌رسد که خطوط موازی جاده در نهایت به هم می‌رسند. خطوط نور بارش شهابی برساوشی هم در صورت فلکی برساوش همگرا می‌شوند. به همین دلیل به این بارش شهابی برساوشی می‌گویند. اما چرا این بارش تا این حد معروف و محبوب است و کجا باید بارش شهابی برساوشی را تماشا کنیم؟ برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

بهترین زمان بازدید بارش شهابی برساوشی ۱۴۰۲

این بارش معمولا از اواخر تیر تا اوایل شهریور در جو زمین وجود دارد، اما بهترین زمان رصد بارش شهابی برساوشی ۲۱ و ۲۲ مرداد است. اگر در این بازه در محلی بدون وجود آلودگی‌های نوری باشید به راحتی می‌توانید بیشتر از ۷۰ شهاب در ساعت ببینید. اگر قصد دارید بارش شهاب سنگ در ایران را از نزدیک تماشا کنید، ۲۲ مرداد بهترین زمان برای این کار است.

در صورتی که به پدیده‌های طبیعی علاقمند هستید، در مقاله بهترین مکان ها برای دیدن شفق قطبی در جهان در مجله گردشگری فلای تودی با این پدیده بیشتر آشنا شوید و بهترین مکان برای تماشای آن را شناسایی کنید.

تجهیزات لازم برای دیدن بارش شهابی برساوشی

برای دیدن بارش شهابی برساوشی به هیچ تجهیزاتی نیاز ندارید. بارش شهابی برساوشی از محبوب‌ترین بارش های شهابی است چرا که راحت‌تر از همه دیده می‌شود و تراکم زیادی هم دارد. شما می توانید به راحتی این پدیده را تماشا کنید اما اگر به مکان مناسب برای رصد بارش شهابی برساوشی بروید.

این پدیده از پنجره خانه یا آپارتمان شما در یک شب شلوغ و روشن قابل دیدن نیست! بهترین مکان برای رصد بارش شهابی برساوشی مکان‌هایی است که آلودگی نوری در آن‌ها حداقل است. برای مثال کویر، طبیعت بکر و هرکجا که حداقل چندین کیلومتر از نور زیاد فاصله داشته باشد. برای تماشای این پدیده زیبا شما به یک بالشت راحت برای دراز کشیدن و تماشای آسمان، محلی بکر و دور از آلودگی نوری و کمی علاقه به نجوم و ستاره‌ها نیاز دارید!

نوری که ناپدید می شود!

اگر تابحال به تماشای شهاب باران نشسته باشید، حتمآ می‌دانید که طول بسیاری از این شهاب‌ها کمتر از چند ثانیه است. یک نور درخشان که برای چندین ثانیه شما را شگفت‌زده می‌کند و خاموش می‌شود. این پدیده و درخشش کوتاه آن مثل بسیاری از موارد دیگر در طبیعت بازتابی از ما و حضورمان در جهان هستند. بازه حضور ما در جهان و تمام آنچه که هستیم و انجام می‌دهیم درست به اندازه طول درخشش شهاب کوتاه است.

اگرچه این ما هستیم که مشخص می‌کنیم تا چه حد درخشان باشیم، چه نوری داشته باشیم و اصلا دیده بشویم یا نه، اما در نهایت زندگی درست به همین اندازه کوتاه و زیبا است، شاید تماشای بارش شهابی برساووشی ۱۴۰۲ به جز تجربه دیدن زیبایی‌ها بتواند بار دیگر این حقیقت را برایتان تداعی کند. اگر برای تماشای بارش شهابی برساوشی سفر کردید، برای رزرو هتل با ارزان‌ترین قیمت در هر نقطه از ایران به سایت فلای تودی مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره بارش شهابی برساوشی

بارش شهابی برساوشی کی اتفاق می افتد؟

این بارش از اواخر تیر تا اوایل شهریور ادامه دارد و بهترین زمان ۲۱ و ۲۲ مرداد است.

بهترین ساعت برای تماشای بارش شهابی برساوشی کدام است؟

ساعت ۱ بامداد تا قبل از طلوع خورشید بهترین زمان برای تماشای بارش شهابی است.

ایا بارش شهابی برساوشی با چشم قابل مشاهده است؟

اگر در محلی بدون آلودگی نوری باشید، می‌توانید به راحتی بارش شهابی برساوشی را تماشا کنید. کویر و طبیعت بکر بهترین مکان برای تماشای این پدیده است.

2 نظرات

لطفا اطلاعات تور های جدید رو بدهید

سلام دوست عزیز در سایت فلای تودی و از قسمت منو تور رو انتخاب کنید تا بتونید آخرین تورهای مسافرتی و پکیج ها رو مشاهده کنید.

نظرات لغو پاسخ

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

Δdocume .ge Eleme ById( ak_js_1 ).se A ibu e( value, ( ew Da e() ).ge Time() );

بارش شهابی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب